Ako vybrať modelovaciu hmotu?

Modelovacej hmoty sú vynikajúcim nástrojom pre tréning jemnej motoriky a rozvoj kreativity u detí i dospelých. Zároveň sú príjemným spôsobom trávenia voľného času a úteku od všedných starostí.

Modelovacej hmoty sú vynikajúcim nástrojom pre tréning jemnej motoriky a rozvoj kreativity u detí i dospelých. Zároveň sú príjemným spôsobom trávenia voľného času a úteku od všedných starostí.

Doba čítania 3 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Trh už dávno neposkytuje iba modurit a plastelínu aj s jej špecifickým zápachom, ktorý poznáme z detstva. Dnes je výber úplne odlišný. Od špeciálnych polymérových hmôt pre deti, cez hobby varianty, až po profesionálne hmoty, z ktorých aj doma dokážete vyrobiť šperky, ozdoby a najrôznejšie hravé výrobky aj vy. Aby vaše tvorenie stálo za to, je dobré si vybrať vhodný materiál. Ako na to?

Nakupujeme pre deti

Prevažná časť sortimentu s modelovacími hmotami je určená deťom. Väčšina veľkých výrobcov vyrába špeciálne hmoty, určené najmenším tvorcom. Tieto produkty sa vyznačujú jednoduchou tvarovateľnosťou, ktorú zvládnu aj malé detské rúčky.

Súčasťou ponuky sú často tvorivé sady, ktoré okrem samotných polymérových hmôt obsahujú aj najrôznejšie nástroje, ktoré deťom umožnia bezpečnú tvorbu zložitejších výrobkov. Najčastejšie ide o rôzne formičky, textúrované valčeky, či plastové modelovacie nástroje. Okrem týchto setov kúpite aj tematicky ladené balíčky. Vďaka nim potom deti môžu vytvárať svoje vlastné "svety".

Hmoty pre deti sa vyrábajú ako samotvrdnúce, alebo i také, ktoré je nutné pre vytvrdnutí vložiť do rúry. Pred nákupom si tiež dobre premyslite, či necháte deti hotový výrobok pomaľovať (kúpite bielu hmotu, ktorú je možné nafarbiť), alebo či vsadíte na hmoty v širokom farebnom spektre.

Nakupujeme pre začiatočníkov

Určiť, ktoré hmoty sú špeciálne navrhnuté pre začiatočníkov, ktoré pre stredne pokročilých a ktoré pre profesionálov je pomerne zložité. Jednotlivé úrovne sa dosť prekrývajú a nikde nenájdete jednoznačné rozdelenie. Veríme, že pre správny výber bohato postačí, keď si pre seba nekúpite detské modelovacej hmoty a ani hmoty označené nápisom "professional".

Ako začiatočníci hľadajte mäkšie varianty modelovacích hmôt, bez ohľadu na značku - ľahšie sa s nimi pracuje. Naučte sa na nich všetky techniky a triky (návodov je v knihách aj na internete skutočne veľa) a potom prejdite k modelovacím hmotám pre profesionálov.

Nakupujeme pre ostrieľaných tvoriteľov

Skúsený tvorca presne vie, čo potrebuje. Jeho schopnosti tkvejú v správnom výbere vhodnej polymérovej hmoty pre svoje tvorenie. Možno budete prekvapení, ale variant tvrdosti hmoty, náročnosti spracovania, dĺžke vytvrdnutia a ďalších parametrov je veľké množstvo a vyznať sa v nich je pomerne komplikované.

Drvivá väčšina výrobcov má svoje vlastné označenie, pomocou ktorého veľmi ľahko spoznáte, aká hmota je tá najvhodnejšia. Tvrdšie hmoty vám umožnia presnejšiu tvorbu predmetov, ktoré by ste s mäkkými variantmi tvorili len ťažko - práca s nimi je však výrazne zložitejšia a nie je vhodná pre deti a začiatočníkov.

Na aké parametre sa sústrediť

Okrem rozdelenia modelovacích hmôt podľa úrovne tvorca sa stretnete aj s ďalším delením. Najčastejšie ide okrem ceny o gramáž balenia - predávajú sa 50 g balenia aj 1 kg kvádre. Ďalšou vlastnosťou je okrem tuhosti tiež farba a farebná stálosť v čase a po vytvrdnutí. Samotný čas a podmienky stvrdnutia hmoty sa od seba tiež líšia - pozerajte teda aj na tento parameter.

Ak chcete aby vami zakúpená hmota mala dobré vlastnosti a vydržala? Potom stavte na overeného výrobcu a kvalitné značky.

Nákupného poradcu vytvoril: Ceske-koralky.cz